Chceš ve svém životě pravidelný pohyb, ale nedaří se ti u toho vydržet? Každému z nás se určitě stalo, že jsme plní elánu vyrazili na běžeckou trať, do posilovny, nebo rozhodili podložku na cvičení v obýváku a stejně rychle, jak jsme se do pohybu vrhli, jsme s ním také přestali. To je většinou způsobeno neadekvátní intenzitou cvičení nebo nereálnou představou o tom, co od tréninku očekáváme. Jak tedy začít pálit kalorie, ale nepřepálit to hned ze startu?
Vytvoř si správný mindset
Náš mozek potřebuje rutinu. A to platí hned dvakrát při tvorbě nových návyků. Vytvoř si v kalendáři pravidelný čas ve dni a definuj si místo, kde budeš cvičit. Ať už to bude doma nebo v posilovně, začínej svůj trénink ve stejný čas, na stejném místě. A nezapomeň se převléct do sportovního! Najdi si outfit, ve kterém se budeš cítit pohodlně a používej ho pouze pro účel tréninku. Tvoje hlava tak pochopí, jaká činnost bude následovat a připraví se na ni. Tento úkon se stane prvním krokem tvého tréninku, a pokud ho překonáš, zbytek bude hračka. Tyto návyky ti nejen pomohou překonat počáteční lenost či nechuť začít, naopak tě zmobilizují, motivují a budeš se na cvičení těšit!
Méně je více
Přetrénování, zranění a nedostatečná regenerace jsou často hlavním důvodem neúspěchu, když začínáme s pohybem. Na vině jsou unáhlené a nepromyšlené tréninkové jednotky, při kterých vystavujeme tělo neadekvátní zátěži, na kterou není připravené. Dá se tomu ale vyhnout! Nenech se zmást vlastní hlavou, která ti říká, že musíš zvednout víc. Naopak naslouchej svému tělu, a to především v začátcích. Fyzickou kondici nezískáš silou, ale disciplínou a trpělivostí.
Zkus se nejdříve dynamicky protáhnout. Zahřej tělo a objevuj polohy, ve kterých se cítíš silně, ale také pozice, které tě limitují. Ze začátku si dej kratší série s menším objemem a míru intenzity a objemu kombinuj různě podle toho, jaké svalové skupiny posiluješ. Nohy a zadek určitě zvládnou více opakování v sérii než horní končetiny.
Cesta je cíl
Hlava je náš největší nepřítel, když se snažíme dosáhnout čehokoli, co zabere čas. Počáteční motivace velmi rychle opadne, a proto je důležité udržet si momentum po celou cestu k vysněnému cíli. Sepiš všechno na papír; vytvoř si milníky v podobě malých úspěchů, které budeš postupně plnit. Dodá ti to energii a budeš mít z celého procesu lepší pocit. Mimo to můžeš také sledovat progres tréninku, jeho efektivitu a případně optimalizovat jeho obsah a intenzitu.
Každý trénink se počítá
Život není jenom o cvičení a snadno se stane, že nestihneme splnit celý trénink nebo nemáme tolik energie. V takových momentech je důležité nepovolit a vydržet. To ale neznamená tlačit na pilu a vyčerpat se. Trénink zkrať, ale nevynechávej. Uber intenzitu nebo změň jeho náplň. Stačí jednoduchý dynamický strečink a práce s vlastní vahou. V případě časového presu buď kreativní najdi si nejschůdnější, ale pravidelnou cestu k pohybu.