Ráno dělá den, to všichni víme. Nemusíš ale patřit do klubu ranních ptáčat a vstávat v šest ráno, abys měl produktivnější den a lepší náladu. Malými krůčky dosáhneš velkých cílů a proto je dobré dodržovat malé návyky, které tě každý den povedou k nejlepší verzi tvého já. Jaké to jsou? Čti dále.
Místo odložení budíku si zadýchej
Všichni to známe - odkládat budík až do poslední chvíle, kdy nakonec zaspíme a nestíháme. Nebo ještě hůř - budík na telefonu sice vypneme, ale hned začneme projíždět sociální sítě a pak samozřejmě taky nestíháme.
Zkus si telefon s budíkem nechávat na druhé straně ložnice a když ho půjdeš vypnout, už se do postele nevracej. Místo reelsů a ranních zpráv nebo mailů otoč telefon obrazovkou dolů a zkus se v pohodlném sedu párkrát zhluboka nadechnout. Okysličíš tak mozek i celé tělo a tvůj organismus se přirozeně probere. Můžeš si také představit co tě přes den čeká a pozitivně se na to naladit.
Ustel postel
Plněním malých úkolů se nám v těle tvoří hormon dopamin. Dopamin je tzv. hormon štěstí, který je v našem těle odpovědný za pocity štěstí a radosti. Uvolňuje se, když náš mozek očekává odměnu, tudíž když si splnění úkolu spojíme s potěšením, dojde ke zvýšení dopaminu v těle.
Když si hned usteleš postel, máš 71 % šanci, že budeš šťastnější a spokojenější v pracovním životě. Zní to možná hloupě, ale dle studie z webu Hunch.com je patrný markantní rozdíl v hladině spokojenosti a štěstí v životě, mezi těmi, kteří si postel ráno ustelou, a těmi kteří ne.
Voda až po ranní hygieně
Ranní hydratace je velmi důležitá, protože po celé prospané noci se dostáváme do lehké dehydratace. Zkus ale sklenku vody odložit, než si vyčistíš zuby a provedeš ranní hygienu. V ústech se nám totiž přes noc nahromadí z organismu mnoho bakterií, které s ranní sklenicí hezky zase spláchneme zpět. Proto je lepší důkladně vyčistit chrup a nejlépe i seškrábnout povlak z jazyku a pročistit mezizubní prostory.
Po té už na tebe může čekat čistá voda, nebo například oblíbený čaj či voda s citronem. S kávou raději počkej, má totiž dehydratační účinky, a my chceme po ránu tekutiny spíše doplnit.
Drink your greens
Teď v zimě nám často chybí sluneční paprsky a z nich získávaný vitamín D. Nejposlednějším trendem jsou zelené potraviny, které blahodárně působí na náš organismus. Obsahují totiž velké množství chlorofylu, kterému se také říká “tekuté slunce”.
Když si po ránu namícháš zelený ječmen, mladou pšenici nebo drink z chlorelly, dodáš tělu dostatek živin hned ze startu dne a budeš mít i dobrý pocit, že dodáváš kvalitní výživu svému tělu.
Zelené potraviny navíc působí na náš organismus zásaditě a upravují PH při překyselení organismu. Vážou na sebe těžké kovy a působí na zdraví vlasů a nehtů. Přestože si na jejich chuť budeš ze začátku možná zvykat, dej jim šanci, jejich účinky opravdu stojí za to.
Protáhni se
Ve všedních dnech je ráno v sledu povinností těžké stihnout pořádný workout. Malé protažení ale nikdy neuškodí. S odporovými gumami navíc při správném držení těla protáhneš svaly a klouby opravdu důkladně.
Opět se z tvého těla uvolní energie a možná nebudeš přes den ani tak unavený/ná. Při dlouhodobém dodržování tohoto návyku ti tělo poděkuje, zlepší se držení těla a mohou odejít i bolesti zad nebo kloubů. A pokud jsi v tréninku, namoženým svalům dopřeješ krátkým protažením patřičnou úlevu.
Snídaně, kafe a do práce
Nezapomeň také na zdravou a výživnou snídani. Zkus jíst v klidu, bez vyrušení telefonu nebo sociálních sítí. Pokud si snídani bereš s sebou, sněz ji v práci předtím, než zapneš počítač. Dej si čas, první jídlo dne stojí za to si vychutnat.
Můžeš zvolit třeba ovesnou kaši s ovocem, proteinové lívance nebo ovocné smoothie.